Otępienie zmniejsza nasze zdolności poznawcze oraz umiejętność uczenia się, a bez tego nie możemy sprawnie funkcjonować. Z tego powodu warto chronić naszą pamięć i dbać o stan umysłu. Niestety niektóre leki działają niekorzystnie na mózg. Ważne jest, aby wiedzieć, których z nich unikać.

Oto 9 leków, które powodują utratę pamięci

1. Antybiotyki

pixabay.com

Wiele hormonów i substancji chemicznych wpływających na nasz mózg znajduje się w jelitach i przewodzie pokarmowym. Z tego powodu antybiotyki, które zabijają dobre bakterie i zaburzają pracę jelit, mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie mózgu.

Serotonina jest jednym z najważniejszych neuroprzekaźników mózgu, a jej niedobór powiązany jest z depresją, migreną oraz innymi chorobami neurologicznymi.

2. Leki przeciwhistaminowe

Środki przeciwhistaminowe i leki przeciwcholinergiczne powszechnie występują zarówno w lekach sprzedawanych bez recepty, jak i na receptę. Zmieniają one funkcje mózgu przez zahamowanie wydzielania acetylocholiny, czyli głównego neuroprzekaźnika nauki i pamięci. Obniżony poziom acetylocholiny powoduje otępienie, utratę pamięci, halucynacje, niewyraźne widzenie, splątanie i delirium.

3. Leki nasenne

pixabay.com

Środki nasenne powodują utratę pamięci, ponieważ osłabiają aktywność mózgu w najważniejszych jego obszarach, w tym tych odpowiedzialnych za naukę i pamięć.

4. Statyny

Statyny są stosowane głównie w obniżaniu wysokiego poziomu cholesterolu. Te leki wpływają również na niższą zawartość cholesterolu w mózgu, co z kolei przekłada się na jego zdolność do prawidłowego funkcjonowania.

5. Neuroleptyki

Neuroleptyki hamują receptory dopaminy w mózgu, które są odpowiedzialne za przekazywanie sygnałów. Te leki przeznaczone są dla osób cierpiącym na paranoję, schizofrenię i chorobę afektywną dwubiegunową oraz powodują „kurczenie się” szarych komórek. To sprawia, że nauka i zapamiętywanie nie są efektywne, a głową włada otępienie.

6. Leki na nadciśnienie

Stosowane są w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Te środki wpływają na wiadomości odbierane w mózgu przez działanie epinefryny i norepinefryny, które wywołują utratę pamięci.

7. Leki antydepresyjne i przeciwlękowe

Leki przeciwdepresyjne blokują działanie serotoniny i norepinefryny w mózgu, a to prowadzi do zaburzeń pamięci. Leki przeciwlękowe osłabiają aktywność mózgu związaną z pamięcią krótko i długoterminową.

8. Środki przeciwbólowe i przeciwdrgawkowe

Oba wyżej wymienione rodzaje leków blokują dopływ sygnałów do ośrodkowego układu nerwowego i zmniejszają reakcje na bodźce bólowe. To spowolnienie reakcji mózgu hamuje jego funkcjonowanie, w tym uczenie się i zapamiętywanie.

9. Leki na chorobę Parkinsona

Te leki działają nieco inaczej niż wiele z tych wcześniej wspomnianych. Aktywują bowiem szlaki sygnałowe dla dopaminy. Ten proces w dużej mierze wpływa na naukę i pamięć oraz może prowadzić do rozwoju choroby Alzheimera i demencji, jest ryzykiem.