Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia przed intensywnymi opadami w woj. śląskim (powiaty cieszyński, bielskim, Bielsko-Biała i żywiecki), woj. małopolskim (powiaty oświęcimski, wadowicki, suski, myślenicki, limanowski, nowosądecki, gorlicki, nowotarski i tatrzański) oraz w woj. podkarpackim - w powiecie jasielskim.

W nocy nad południowe obrzeża kraju wtargnie aktywny front atmosferyczny związany z niżem znad Adriatyku i południowo-zachodnich Bałkanów. Lokalnie może spaść nawet do 40 litrów wody na metr kwadratowy powierzchni, a w Beskidach i w Tatrach do 15 cm śniegu.

We wtorek front przesunie się na północ i obejmie całą południową oraz centralną Polskę.

Ostrzeżenia IMGW przed intensywnymi opadami deszczu obowiązują od godz. 23 w poniedziałek do godziny 3 w środę, ale z prognoz alertów wynika, że mogą zostać przedłużone na kolejny dzień.

Orientacyjna prognoza ostrzeżeń IMGW na trzy najbliższe dni:

Prognoza pogody. Wzrośnie poziom rzek

Niestety ulewy mogą doprowadzić do wezbrania potoków i rzek. Eksperci IMGW wydali również ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia w Małopolsce i na Śląsku.

W tym pierwszym województwie chodzi o zlewnie rzek: Soła, Skawa, Raba, Dunajec i Ropy oraz o mniejsze bezpośrednie dopływy Wisły. Na Białce w Trybszu spodziewany jest wzrost poziomu wody powyżej stanu ostrzegawczego z możliwością przekroczenia stanu alarmowego.

W Śląskiem IMGW ostrzega przed wzrostem wód w zlewniach Małej Wisły, Brynicy, Przemszy i Soły. Tam lokalnie mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze. Alerty hydrologiczne obowiązują do środowego poranka.

Co nas czeka w kolejnych dniach? Niż z centrum nad Bałkanami ściągał będzie do Polski ciepłą masę powietrza czarnomorskiego, ale musimy być gotowi na gwałtowne burze z porywistym wiatrem dochodzącym do 80 km/h oraz grad - zapowiadają w prognozie dla Wirtualnej Polski synoptycy Cumulusa.