Jak wspominał abp Mieczysław Mokrzycki, największe wrażenie zrobiło na nim pierwsze osobiste spotkanie z papieżem Janem Pawłem II. - Kiedy zostałem poinformowany, że Ojciec Święty chciał, abym pełnił funkcję II sekretarza, nie była to dla łatwa decyzja. Po zastanowieniu przybyłem do Watykanu w Środę Popielcową. Towarzyszyły mi wówczas wielkie emocje, ale kiedy zobaczyłem papieża, on powiedział: „nie martw się, wszystko będzie dobrze”. To pierwsze spotkanie sprawiło, że niepokój opuścił mnie – powiedział metropolita.

- Jan Paweł II był człowiekiem głębokiej wiary i ufności w Opatrzność Bożą. Był w stałym kontakcie z Panem Bogiem, a w trudnych chwilach szedł do kaplicy i długo się modlił, po czym wzywał swoich współpracowników, aby rozwiązać dany problem – dodał abp Mieczysław Mokrzycki.

Jak podkreślił gość audycji zawsze czuł obawy, czy stoi na wysokości zadania i czy spełni oczekiwania Ojca Świętego, a także czy może być w czymś lepszy.

Jak podkreślił Marcin Nowak, po 13 latach od śmierci papieża warszawianie wciąż gromadzą się na Placu Piłsudskiego, aby uczestniczyć w czuwaniu. – Centrum Myśli Jana Pawła II chce stwarzać przestrzeń do bycia razem i wspólnego wspominania. To doskonała okazja również do tego, aby przypominając sobie tego człowieka, odkrywać też najważniejsze słowa, które do nas kierował. W tym roku będzie to m.in. homilia którą Jan Paweł II wygłosił z okazji inauguracji swojego pontyfikatu. Wzywał nas wówczas do tego, abyśmy się nie lękali. Słowa te są aktualne również dziś – tłumaczył gość Polskiego Radia 24.

- Słowa „Nie lękajcie się”, które zapoczątkowały i wyznaczyły de facto cały pontyfikat Jana Pawła II - a więc prawie 27 lat - są dziś przekazywane na nowo. Mówią o tym, że w czasach lęku, niepokoju silniejsza powinna być nadzieja; że Jezus Chrystus zwyciężył świat i że naszym zadaniem jest mocno trzymać się Chrystusa, który usuwa wszystkie lęki - oznajmił z kolei ks. Grzegorz Kurp.

W audycji także o tym, jak Kraków upamiętnia rocznicę śmierci swojego byłego arcypasterza oraz fragmenty homilii papieskich wygłoszonych w czasie pielgrzymek do Polski.

Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku w sobotę - w dzień maryjny o godz. 21.37 w wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego, mając prawie 85 lat, 59 i pół roku kapłaństwa oraz 27 i pół roku pontyfikatu. Jan Paweł II przeszedł w nocy 30 marca ciężki zawał, ale po reanimacji odmówił przewiezienia do kliniki Gemelli i zmarł w swoim łóżku na Watykanie.

Rocznica śmierci Jana Pawła II przypada w tym roku w poniedziałek wielkanocny. 2 kwietnia Centrum zaprasza na wieczorne skupienie i modlitwę na Placu Piłsudskiego w Warszawie o godz. 21.00. W czuwaniu będą uczestniczyć: kardynał Kazimierz Nycz metropolita warszawski i ksiądz Bogdan Bartołd proboszcz bazyliki archikatedralnej pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela w Warszawie.