plantbasednews.org

Wyniki kontroli są na tyle alarmujące, żeprezes Najwyższej Izby Kontroli zapowiada ogólnokrajową kontrolę. Z dokumentacji wynika, że aplikowanie zwierzętom antybiotyków było uzasadnione, ale trudno uwierzyć, że we wszystkich przypadkach.

Dodatkowo w powiatowych inspektoratach weterynaryjnych odnotowano luki  w ewidencji leczenia zwierząt. Jeszcze bardziej niepokojący jest fakt, iż sprzedaż leków weterynaryjnych w kraju od 2011 do 2015 wzrosła o 23%.

Mięso dostępne w sklepach zagraża naszemu zdrowiu?

freepik.com

Niestety, ale nie mamy gwarancji na to, że mięso, które znajduje się na sklepowych pólkach jest bezpieczne dla zdrowia. Hodowcy bronią się mówiąc, że stosują antybiotyki wyłącznie za zgodą lekarzy weterynarii i tylko w przypadkach, które tego wymagają.

Antybiotyki nie powinny być podawane zwierzętom na kilka dni przed ubojem, abymięso, które trafia do sklepów, było ich pozbawione. Jednak wszystko wskazuje na to, że przepisy nie obowiązują wszystkich? W opinii specjalistów może istnieć szara strefa, a konsumenci nie mogą mieć pewności, co tak naprawdę jedzą.

Jak rozpoznać mięso z antybiotykami?

freepik.com

Leki są podawane zwierzętom na szeroką skalę nie tylko w naszym kraju.Według WHO aż 50% produkowanych na świecie antybiotyków trafia do ferm zwierzęcych, ale tylko 20% służy ochronie zwierząt. 80% stosuje się w celach profilaktycznych, lub zwiększenia wzrostu.

Należy uważać na mięso dostępne w dużych marketach, gdyż pochodzi ono z hodowli przemysłowych. Takie kurczaki są z reguły bardziej mięsiste od tych pochodzących z hodowli tradycyjnej. Przyczyną tego stanu nie muszą być jednak antybiotyki, a dopuszczone przez prawo substancje wzmagające apetyt.

Gdzie kupować zdrowe mięso?

freepik.com

To mięso, które dostępne jest na bazarach i w małych sklepach w większości pochodzi z małych hodowli, które nie prowadzą sprzedaży dużą skalę. Kupując w tych sklepach jest większe prawdopodobieństwo, że trafimy na mięsozdrowsze, bogatsze w białko, kwasów Omega-3 i mniej tłuste. Należy jednak bacznie przyjrzeć  się w jakich warunkach mięso jest przechowywane, gdyż warunki sanitarne często pozostawiają wiele do życzenia.