Po długim dniu nareszcie znajdujesz się w swoim wygodnym łóżku i jesteś gotowy do spania. Jednak słodkie zasypianie jest zakłócane przeznagłe drganie ciała, które powodują, że zastanawiasz się, co jest nie tak.

Hipnagogiczne szarpnięcia

pinterest.com

Zdaniem naukowców zjawisko to znane jest jako hipnagogiczne szarpnięcia, charakteryzujące się uczuciem opadania, skutkującym drganiem ciała. Niektórymi przyczynami tego zjawiska mogą być:zbyt duże spożycie kofeiny przed snem lub zażywanie niektórych leków, takich jak Adderal i Ritalin. Zjawisko to występuje również u osóbnadmiernie wyczerpanych, które natychmiast zasypiają ze zmęczenia. Drgania pojawiają się w wyniku w konsekwencji tego, że mózg nie może nadążyć za fazami snu.

Sugeruje się , żehipnagogiczne szarpnięcia są ostatnimi próbami odzyskania kontroli nad ciałem, gdy zasypiamy. W miarę jak paraliż senny rozwija się, pozostała energia z dnia kumuluje się i pojawia się w pozornie losowych ruchach. Innymi słowy –szarpnięcia są ostatnim oddechem normalnej codziennej kontroli motorycznej.

Chociaż to zjawisko nie jest szkodliwe dla twojego zdrowia, nie jest to również przyjemne doświadczenie.