Kolor moczu świadczy o stanie naszego zdrowia. Jeśli więc zaobserwujecie, że kolor waszego moczu się zmienił, powinnyście zgłosić to lekarzowi i zrobić badania moczu, krwi, a być może nawet USG układu moczowego. Czasem to już pierwsze symptomy choroby, a jak wiadomo, zawsze lepiej jest reagować jak najszybciej i najwcześniej.

Jaki powinien być prawidłowy kolor moczu? Każdy lekarz powie wam, że "zdrowy" mocz powinien mieć barwę jasnożółtą, precyzując koloru słomy. Oczywiście powinien też być przejrzysty.

Co oznaczają inne kolory moczu? Jeśli ten przybiera barwę ciemnożółta, to najpewniej jest to oznaka odwodnienia. Powinnyście więc w pierwszej kolejności zacząć przymocować więcej płynów - najlepiej niegazowanej wody mineralnej.

Z koleizbyt jasny mocz to też problem. Tu z kolei mamy do czynienia z objawem zatrucia wodą. Tak to możliwe - pijąc zbyt dużo wody, wypłukujemy niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu sód. Na zbyt jasny mocz mogą wpływać też przyjmowane leki, choroby nerek, albo niedoczynność tarczycy. Tu diagnoza należy już do kompetencji lekarza.

Zaniepokoić powinien też pomarańczowy mocz no chyba, że jadłaś sporo malin, marchewki lub buraków. Jeśli jednak nie jadłaś tych owoców i warzyw, zrób badania. Być może to objaw problemów z woreczkiem żółciowym.

Z koleibrązowy kolor moczu może informować o problemach z wątrobą. Jednak na jego zabarwienie mają wpływ również niektóre leki. Podobnie jest zczerwonym moczem - może być objawem zażywania niektórych leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych czy hormonalnych. Niestety taka barwa może pojawiać się w momencie, gdy w moczu pojawia się krew - wtedy istnieje zagrożenie, że cierpisz na chorobę nerek lub pęcherza.

Objawem stanów zapalnych jest też zmiana koloru moczu na mętny. Zaniepokoić też powinna też zmiana zapachu moczu na bardziej ostrą.

Obserwujcie każdego dnia swój mocz. I pamiętajcie, że lepiej dmuchać na zimne. Konsultacja u lekarza jeszcze nikomu nie zaszkodziła.