Chirurdzy powiedzieli cierpiącej kobiecie, żedekada niejedzenia śniadania stoi za powstaniem tak licznych kamieni żółciowych, których usuwanie pochłonęło sześć i pół godziny. 45-letnia kobieta powiedziała lekarzom, że często jadała resztki i nie spożywała posiłków regularnie.

Czym są kamienie żółciowe?

Kamienie żółciowe to małe kamienie, zwykle powstałe z cholesterolu, które tworzą się w worku żółciowym. W większości przypadków nie powodują żadnych objawów.

Jednakże,jeśli kamień zostanie uwięziony w otworze przewodu żółciowego wewnątrz pęcherzyka żółciowego, może spowodować nagły, intensywny ból brzucha, który trwa zwykle od jednej do pięciu godzin. Ten rodzaj bólu brzucha jest znany jakokolka żółciowa.

U niektórych ludzi z kamicą żółciową mogą również rozwijać powikłania, takie jak zapalenie pęcherzyka żółciowego, którego objawami są:

  • Uporczywy ból
  • Żółtaczka
  • Gorączka

Początkowo mieszkanka Chin zaczęła odczuwać bóle brzucha już ponad 10 lat przed operacją. Kobieta jednak nie poddała się zabiegowi, gdyż obawiała się jego przebiegu. Postanowiła przeciwstawić się poradom lekarzy. Niestety po czasie ból stał się nie do zniesienia i musiała udać się po pomoc do lekarzy.

Dr Quan Xuwei, który prowadził operację, powiedział, że jeśli ktoś pomija śniadania, jego pęcherzyk żółciowy przestaje się kurczyć i rozszerzać, co powoduje gromadzenie się żółci. To prowadzi do wysokiego poziomu cholesterolu i wapnia w organizmie. Kobiety z nadwagą w wieku powyżej 40 lat są najbardziej narażone na powstanie kamieni żółciowych.Można tego łatwo uniknąć poprzez utratę wagi i stosowanie dobrej diety.

Brytyjscy lekarze nie zgadzają się z oceną Dr Xuwei, mówiącym, że ludzie z Chin i Azji Wschodniej są bardziej narażeni na powstawanie kamieni żółciowych ze względu na zwiększoną częstość zakażeń w kanałach żółciowych.

Dr George Webster mówi, że przyczyna jest często niejasna i powiązanie nawyków żywieniowych z powstawaniem kamieni byłoby “czystą spekulacją bez podstawy naukowej”.