- Zdecydowałem się na to, by nie ukrywać, że jestem homoseksualnym księdzem, żyjącym w celibacie - ogłosił podczas niedzielnej mszy św. ksiądz Gregory Greiten z parafii św. Bernadetty w Milwaukee w Stanach Zjednoczonych. Zdarzenie opisuje portal CBS58.com.

Wierni zareagowali owacją na stojąco. - Kocham tych ludzi i wtedy dowiedziałem się, że oni kochają mnie - stwierdził ksiądz.

- Doceniam go za szczerość wobec siebie i boga - skomentowała w rozmowie z CBS58 jedna z wiernych, Nancy Kornfield. - Jego orientacja seksualna nie ma dla nas żadnego znaczenia - stwierdziła Margaret Thorn.

- Czuję się teraz o wiele bardziej wolny niż wcześniej. Jeśli wprowadzimy do życia innych szczerość i uczciwość, to mój coming out był tego wart - ocenia duchowny.

Gregory Greiten powiedział o swojej orientacji jedynie matce, gdy miał 24 lata. Chciał zostać księdzem i dlatego zdecydował, że nie będzie mówił o tym otwarcie. Greiten jest duchownym od 25 lat.

May 22, 2017, marked Fr. Gregory Greiten's 25th anniversary of his ordination to the priesthood. Congratulations and God bless you Fr. Greg!

Opublikowany przez St Bernadette Parish na 23 maja 2017

Krok księdza spotkał się też z życzliwością kościelnych hierarchów. - Tak jak naucza Kościół, osoby odczuwające pociąg do ludzi tej samej płci muszą być traktowane ze zrozumieniem i miłosierdziem - skomentował arcybiskup Milwaukee Jerome Listecki.