1. Zapewnia długowieczność.  Badacze z Harvard Medical School dowiedli, że resweratrol (związek  chemiczny znajdujący się w skórce czerwonych winogron - przyp. red.)  przyspiesza produkcję białek, które chronią ludzkie ciało przed  starzeniem. Odkrycie uczonych z Harvardu potwierdza badanie z 2007 roku  opublikowane w „The Journals of Gerontology”. Przez 29 lat naukowcy  badali wpływ różnych alkoholi na grupę mieszkańców Finlandii. Okazało  się, że ci, którzy pili czerwone wino mieli o 34 proc. niższy wskaźnik  śmiertelności od rodaków, którzy raczyli się piwem albo mocniejszymi  alkoholami.

2. Poprawia pamięć.  Wspomniany resweratrol korzystnie wpływa także na pamięć krótkotrwałą.  Już po 30 minutach badania naukowcy stwierdzili, że osoby pijące wino we  wspomnianych już ilościach zapamiętują znacznie więcej słów, a ich  hipokamp (obszar mózgu odpowiadający za przyswajanie nowych informacji  oraz emocje - przyp. red.) pracuje o wiele wydajniej.

3. Chroni przed chorobami serca.  Badanie z 2007 roku dowodzi, że procyanidiny (substancje wchodzące w  skład wytwarzanych przez rośliny organicznych związków chemicznych -  przyp. red.) znajdujące się w czerwonym winie poprawiają funkcjonowanie  układu krwionośnego. Korzystne działanie w tym obszarze mają zwłaszcza  wina produkowane na południu Francji oraz na Sardynii, w których jest  wyjątkowo wysokie stężenie wspomnianych substancji. Z kolei jednym z  wniosków badania przeprowadzonego przez naukowców z Harvard School of  Public Health jest fakt, że osoby pijące umiarkowane ilości czerwonego  wina rzadziej zmagają się z zawałami serca.