Oto 8 największych błędów, które popełniamy podczas mycia zębów:

1. Przyciskamy szczoteczkę do zębów zbyt mocno

pixabay.com

Kiedy zbyt mocno dociskamy szczoteczkę do zębów, jej włosy zginają się i nie usuwają prawidłowo osadu nazębnego. Może to również prowadzić do uszkodzenia dziąseł i ich recesji. Zbyt twarde włosie szczoteczki w połączeniu z silnym naciskiem podczas szczotkowania może wywołać kilka niepożądanych efektów.

2. Nie zwracamy uwagi na jedzenie, które spożywamy

pixabay.com

Wszyscy wiemy, że jedzenie zbyt wielu słodkich rzeczy może powodować ubytki. Jednak aby utrzymać zdrowe zęby musimy jeść żywność zawierającą wapń, fosfor i fluor. Oto kilka wskazówek dla Ciebie:

Żywność zawierająca wapń:

 • nabiał
 • skórki owocowe i warzywne
 • ryby
 • fasola

Żywność zawierająca fosfor:

 • ryby
 • płatki
 • orzechy
 • soczewica

Żywność zawierająca fluor:

 • mleko
 • herbata
 • chleb
 • ser
 • sól

3. Nie korzystamy z dodatkowych urządzeń do czyszczenia zębów

Nie ważne jak dobrą masz szczoteczkę do zębów, nigdy nie będziesz w stanie wyczyścić nią dokładnie wszystkich szczelin i zagłębień. Dlatego ważne jest, aby dodatkowo używać nici dentystycznej. Jeśli luki pomiędzy zębami są wystarczająco szerokie, można użyć szczoteczki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowej. Aby unicestwić bakterie, używaj płynu do płukania jamy ustnej.

Można również wyposażyć się w irygator doustny. To urządzenie, którego można używać po każdym szczotkowaniu. Cienki strumień wody i wymienne dysze pomagają oczyścić język i luki między zębami i masować dziąsła.

4. Nie dbamy o dziąsła

wikipedia.org

Jeśli dziąsła są słabe i nie dbamy o nie w należyty sposób, może to prowadzić do zapalenia przyzębia. W takiej sytuacji dziąsła krwawią, obecny jest stan zapalny, a także pojawia się recesja dziąseł. Aby wzmocnić dziąsła, musisz masować je szczoteczką do zębów lub palcem, używając ruchów okrężnych. Możesz także przepłukiwać usta herbatą z szałwii lub roztworem soli.

5. Nie usuwamy kamienia nazębnego

Kamień nazębny to zmineralizowana płytka nazębna, która gromadzi się na zębach. Ma kolor żółtobrązowy i nie może być usunięty szczoteczką do zębów. Nieusuwany kamień nazębny powoduje chorobę przyzębia. Warto wybrać się do dentysty na pozbywanie się kamienia nazębnego przynajmniej raz do roku, aby uniknąć przykrych konsekwencji.

6. Myślimy, że jest za późno na aparat ortodontyczny

instagram.com

Wielu ludzi uważa, że zęby mogą być prostowane przy pomocy aparatu ortodontycznego w czasie, kiedy jesteśmy nastolatkami. Z tego powodu, jako dorosłe już osoby, rezygnujemy z marzeń o prostych zębach. To błędny tok myślenia. Jeśli czujesz się zawstydzony na samą myśl o tym, że jako dorosły człowiek miałbyś założyć aparat ortodontyczny, zawsze możesz wybrać model, którego umieszcza się po wewnętrznej stronie zębów. Nie wahaj się umówić na spotkanie z ortodontą.

7. Żucie pokarmu tylko jedną stroną uzębienia

instagram.com

Gryzienie i żucie pokarmu ma właściwości oczyszczające zęby z osadów. Jeśli więc żujesz pożywienie tylko jedną stroną uzębienia, może to prowadzić do ubytków i gromadzenia się osadu po drugiej stronie, której zwykle nie używasz. Poza tym, żucie po jednej stronie uzębienia rozbudowuje mięśnie w taki sposób, że nasza twarz może stać się asymetryczna.

8. Nie uczymy naszych dzieci odpowiednio dbać o zęby

instagram.com

Niektórzy rodzice uważają, że nie ma potrzeby dbać o mleczne zęby dziecka, ponieważ są one tymczasowe. To najgorszy błąd jaki można popełnić. Dziecko powinno być świadome, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej od najmłodszych lat, aby wypracować odpowiednie nawyki. Proces mycia zębów powinien trwać co najmniej 3 minuty, a szczoteczka powinna być przemieszczana w górę i w dół, a nie na boki, gdyż taki ruch powoduje cofanie się dziąseł.

Warto pamiętać o tych paru błędach popełnianych podczas higieny jamy ustnej, gdyż dzięki temu w prosty sposób możemy zapobiec powstawaniu nieprzyjemnych dolegliwości. Drobne zmiany pozwolą Ci cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem przez długi czas!