Ogólnie rzecz biorąc, na woń ciała składa się kilka czynników. Pot i bakterie bytujące na skórze są głównym powodem powstawania przykrego zapachu, ale nie jedynym. Na Twój zapach ciała wpływają również geny układu odpornościowego. To wyjaśnia, dlaczego podczas przechodzenia przez niektóre choroby nasz naturalny zapach się zmienia. Dotyczy to także niektórych zwierząt. Te gatunki wykorzystują woń ciała, aby rozpoznawać chorych kolegów. Pot mówi wiele o stanie zdrowia, więc nic dziwnego, że zdrowe jedzenie dobrze wpływa na naszą naturalną woń.

Jak dieta powiązana jest z poceniem się?

Naukowcy pobierali próbki potu od mężczyzn i zebrali informacje o diecie uczestników eksperymentu. Następnie kobiety oceniły atrakcyjność próbek. Płeć biorących udział w badaniu odgrywa w tym przypadku ważną rolę. Kobiety, które mają silny popęd płciowy, oceniają atrakcyjność mężczyzny również na podstawie zapachu, tymczasem mężczyźni mają tendencję większego pocenia się niż kobiety. Ich pot jest z reguły również bardziej intensywny.

Pod koniec badania porównywano oceny wystawione przez kobiety ze sposobem odżywiania mężczyzn. Naukowcy odkryli, że niektóre produkty spożywcze są powiązane z przyjemniejszym zapachem ciała.

Oto 7 produktów, które regularnie spożywane pomogą Ci się uporać z przykrym zapachem ciała:

1. Owoce

Zgodnie z oczekiwaniami, duże spożycie owoców wiązało się z przyjemniejszym zapachem ciała. Produkowana woń posiadała nuty kwiatowe, słodkie i delikatne.

2. Warzywa

Duża porcja warzyw w diecie również przynosiła znakomite wyniki, gdyż pot pachniał znacznie przyjemniej i delikatniej. Dodatkowym atutem takiej diety jest zwiększenie spożycia karotenoidów, które powodują brązowienie skóry.

3. Mięso

Duże ilości mięsa w diecie dały równie dobry wynik. Pot mężczyzn zaliczających się do tej grupy został sklasyfikowany jako mniej chemiczny od innych. Jednakże te wyniki są sprzeczne z badaniem z 2006 roku, w którym wykazano, że mięso w diecie powoduje przykry zapach ciała. Potrzebne są bardziej szczegółowe badania. Niezależnie od tego, mięso powinno być zawsze spożywane z myślą o zdrowiu. Wybieraj chude mięso takie jak kurczak i ryba.

4. Tłuszcze

Oleje i tłuszcze w diecie zostały powiązane z kwiatowym i słodkimi zapachem. Co ciekawe, nie zauważano w tym przypadku ciężkich nut zapachowych, jakie z reguły kojarzone są z tłustymi produktami.

5. Jaja

Jaja są znane ze swojego „siarkowego” zapachu. Na szczęście nie mają one takiego wpływu na zapach ciała. Pot mężczyzn, którzy spożywali duże ilości jajek, został określony jako mało chemiczny i delikatny.

6. Tofu

Podobnie jak jaja, tofu wiązało się z mniej chemicznymi i delikatnymi woniami. Dodatkowo, tofu zwiększa przyswajanie karotenoidów, które sprawiają, że wyglądamy zdrowiej i bardziej atrakcyjnie.

7. Czosnek

Może być Ci trudno w to uwierzyć. Podczas gdy czosnek powoduje nieświeży oddech, może korzystnie wpływać na zapach ciała. Naukowcy odkryli, że zmniejsza on intensywność potu. Biorąc pod uwagę właściwości antybakteryjne i przeciwutleniające czosnku, ma to sens.

Pamiętaj, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą korzystać z tych informacji. Jeśli połączysz zdrowe odżywianie z odpowiednią higieną osobistą poczujesz się świeżo i wspaniale!